Maruda - 2013 (recenze)

1. října 2013 v 8:00 | obyčejný posluchač
Maruda - 2013 (advanced CD-R, 2013, promo)

Kromě "oficiáně vydaného" troj-splitka, jež jsem se Vám snažil popsat včera, byl v balíčku ještě jeden nosič. Čerstvý zvukový materiál švýcarských Maruda. Prvních pět skladeb je připraveno na další realizaci, šestý kousek pro benefiční CD na podporu práv zvířat.

Táhle hučící ambient s industriálním zabarvením. Kovový průvan vytváří pohyb. Zdá se, jakoby se tvůrce pohyboval na hraně a skutečně citlivě balancoval, aby nedošlo k pádu ani na jednu stranu - líbivosti nebo nekvality. O tom jsou v zásadě první tři skladby (1-3). Další pětiminutovka (4) už jede na elektrickém cvrčení s příměsemi kytary, zvuků a hlasů. Tajemno zůstává, ale díky konkrétnější produkci mám jako posluchač o chlup jednodušší pozici při práci s fantazií. Závěrečný kus vykazující hrací dobu o délce deseti minut (5) obsahuje elementy předchozích. Ponejvíce těch temně ambientních. K tomu je opatrně přidáváno (snad) z kláves. Kvalita zvuku je mírně nakřápnutá, spíše při množení a vrstvení.

"Bonusovka" (6) se na čtyřech minutách pomalu vzdouvá, rytmický ruchový vzorek neunavně tepe, po jeho boku zní mumraj jakéhosi filmového davu. Před koncem dojde k vrcholu a následnému fadeoutu.

V dnešní době notebookářů si není těžké představit, jak se takový experiment uklohní. U studiové nahrávky nelze odhalit a posoudit více než výsledný tvar, na koncertě už jde do tuhého. Tato výsledná podoba není, i přes pár drobností, vůbec špatná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama