Debris Flow - Compesce Mentem (recenze)

7. května 2013 v 14:23 | obyčejný posluchač
Debris Flow - Compesce Mentem (CD-R, 2013, samopal)

"To Vám jdu takhle stezkou, dát..." ehm, vlastně jinak: to mi takhle jednou přijde e-mail s prosbou o recenzi.

Celé dílko je vkusně vyprodukováno. Potištěný disk, na inkoustovce vytištěný obal. Skromné, působivé. Titulní strana s fotkou ostnů přírodních, zadek s bodly evokující pravý opak. Ani čtyři skladby vypálené na disku nejsou nijak hlaďounké, takže jedno s druhým naprosto souzní.

Dle slov člověka, skrytého pod názvem projektu Debris Flow mám očekávat cosi ve stylu HNW (harsh noise wall). V zásadě se s tím dá souhlasit. Compesce Mentem! (1) mohu za hlučnou stěnu považovat, ale po drsnu nikde ani stopy. Tohle posouzení je samozřejmě velmi relativní, protože mnohý hudbymilovník si odplivne, tudíž jsem si plně vědom mírného zmatku. Nejen úvodní, bezmála desetiminutová skladba, je spíše statická, hučící a neměnná. Přebuzený zvuk nabízí k poslechu zhruba dva v čase plynoucí elementy. Pokud vydržíte, jako zajímavost oceníte např. pomalé přejetí v panorámě, v závěrečném fade-outu několik kroků. Ve volném toku myšlenek (2) bude ponecháni naprosto osamoceni zhruba dalších osm minut. Nestandardně zkreslený zvuk původní nahrávky nebolí. Neustále drnčí a vrčí až si zvyknete a málem Vás uspí. Pokud se nenecháte, při dostatečné hlasitosti si nebudete jisti, zda netrpíte halucinacemi. Osobně jsem chvílemi nevěděl, které zvuky jsou na desce obsaženy a které ne. Zajímavý, nechtěný efekt. Opět jako v předchozí i této kompozici dojde zhruba ve třech čtvrtinách na malou změnu. Objeví se šplouchající voda, jíž je nejpravděpodobněji manipulováno. V závěru pak ještě raněný živočich mizící ve stoce neb pod hladinou. Neodsouditelná představa (3) budiž nejkratším příspěvkem na albu. Pět minut flangerového víření je jistým oživením, ač ani zde neunikneme ze spárů monotónního zvuku. Kroutí se, koulí jako prach pod a nad listy vrtule. Chvíli před koncem se objeví několik zvukových bičů a s rychlotočivým zpožděním vše mizí v nenávratnu. Patnáctiminutová Část 2 (4) úvodní a titulní skladby předvádí další vlnění na podkladu hlubších vibrací. Trochu drsnosti je přidáno jistým zkreslením, vše se mísí. Citlivě se mění poměry té které složky, rychost je spíše vláčná. Označím-li ji termínem "pouze pro otrlé", spíše než hlukovou náplň, mám na mysli její délku.

Doufám, že Debris Flow nebude z mých slov zklamán. Doufám, že bude nahrávat a chrlit a šířit. Doufám, že nezůstane jen u "studiové" podoby. K tomu, mu dopomáhej technika!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama