900piesek / Drén (recenze)

12. prosince 2012 v 8:00 | obyčejný posluchač
900piesek / Drén (CD-R, 2011, Už Bolo Dosť! Production)

Krása v ošklivosti počínaje obalem. Přestože je zpracovaný přesně tak, jak to osobně moc nemusím, jedno s druhým dává celek a jistý rukopis. Odrbaný karton, ufiknutý xerox canc, pocáknuto barvou, vlepený barecný obrázeček, fixem vepsané číslo (8/21).

I když jsou projekty sendvičově proloženy, pustím si jejich tracky pěkně u sebe.
  • 900piesek je vpravdě garážová produkce. Reálné čistší zvuky se mísí se zkreslenými mimo tento svět. Nejde to ale o žádný útok mimozemšťanů nejnovějšími zbraněmi, je spíše metáním bláta a kamení (2), jak se na správnou klučičí "válku" sluší a patří. I v tomto chlapeckém sporu však může dojít na boule a odřeniny (3), které pofouká maminka a zahojí čas. Napínavý klid domova s ambientním hučením lednice a vrčením zářivky (5), jakýsi předěl od pomalého vystrkování růžků a poňoukání k další bitvě (6), až kamsi k hranici, kde se z chlapce stává muž a ze zvuku noise. Má-li dílo vyprávět příběh, zde se to povedlo.
  • Drén h(l)učí na vyšší notečce, pro začátek popiováno podle názvů skladeb. Úvodní miniatura Hlas ranného svetla (1) je popisným intrem. Pomalý klid vydrží ještě pár dalších minut, aby se plynule přelil do lo-fi industriálního ruchu s vláčnou manipulací (4). Imitace stolní brusky je buď dokonale vyprodukovaná nebo je to doladěná skutečná field recording (terénní nahrávka). Přidání pískaných vazeb a závěrečné zmnožení jsou pak už plně tvůrčím procesem autora (7).
Opětovně jsem dílko poslouchal seřazené tak, jak vydavatelství zamýšlelo, čímž získalo na jistém drobném oživení, přestože oba projekty zůstávají cíleně v industriálním sklepě a výše se nehrnou. Alespoň v případě tohoto titulu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama