Lábus Birthday (report)

29. března 2012 v 0:01 | obyčejný posluchač
48. LÁBUS BIRTHDAY - 24.3.2012 - Dobroměřice, Na rozcestí (report)

JIŘÍKOVO VIDĚNÍ | MCH TRIO | (Zelího) BISSEXT II. | PÍČA | PŮLNOC | UŽ JSME DOMA | FLOWER COVER

Ač jsem psal SMSky, volal a jinak přemlouval, nikdo z kámošů se mnou nakonec nejel. Škoda, přeškoda. Popravdě se mi taky moc nechtělo. Důvody byly různé. Na místo jsem dorazil tak akorát, spíše pozdě. V prořídlém kulturáku bylo vše nachystáno pro velkorysou oslavu, na pódiu se chystal pan Chadima, Lábus, středobod večera, se snažil osobně přivítat každého příchozího. To se mu dařilo jen do určité doby, neb byl kromě oslavence zároveň i organizátorem, takže čile pobíhal sem, tam, později pomáhal většině kapel tahat nástroje a zařízení. Neskutečné!

Své strohé zápisky doplním lehkou omáčkou a několika fotkami, jinak je vše tak, jak jsem to viděl, slyšel a zaznamenal.

18:15 JIŘÍKOVO VIDĚNÍ 19:07

První kapelu Jiříkovo Vidění znám jen z kulturního tisku, žel číst a mít zprostředkovaně nastudováno je úplně něco jiného, než dotyčné poznat tváří v tvář. Podstatou je pochmurný repetitivní bigbít s psychedelickou kytarou, určující basou, přísnými bubny a doplňujícími samply (hlasy, klávesy, apod.).
V průběžně představeném repertoáru dále zazněl třeba tvrdě rockový a metalicky optimistický song, jenž díky ozdobám kláves nebo sólující kytaře sváděl až kamsi ke gotickému odéru. Když padá most byl návratem k rozvaze, následující písnička směrovala k taneční scéně, Přístavy byly hypnotickou plavbou s nezbytným houpáním a minimem textu. Závěrečné shrnutí mnohého, co nabízí český underground, naprosto jednoznačně popsala větička: "To se každýmu líbí." Výtečná kapela, přestože neblahým údělem "předskokanů" je doladění zvuku celého systému, takže třeba samply nebyly moc čitelné, obzvláště co se mluvených vsuvek týkalo. www.jirikovovideni.cz


19:22 MCH TRIO 20:12

Aktuální projekt páně Chadimy je čerstvě vydán u Guerilla records, takže zvolit tento, coby náhradu za původně plánované Fiction, bylo nasnadě. Vydavatel Lábus mi je prezentoval jako "divokou improvizaci", takže má očekávání byla nebetyčná.


  • - Skutečné trio kytary, pětistrunné basy a bicích rozjelo úvodní Jitro, opatrně kytarovým sólem, samply, ač ještě ne improvizací dle mých představ.
  • - Pochyby naprosto rozptýlila Když zapadá slunce. Altsax a trombón + samply, rytmická kytara, sólo zpěv + nálady trombónu! Poezie! Improvizace? Spíše řízená sóla, bubeník, táhlé tóny, marimba (?), břiskná sóla dechařů, basové samply, basa, improvizace, divočejší altka, komunikace témat v duu, bicí rozeznívané filcovými paličkami.
  • - Tvrdé samply, divočejší sólo kytary, psychadelické, opakující se doprovod, bicí živé ve spolupráci se samply, elektrická motlitba! Naléhavé!
  • - Vazbící basa, tenor ságo, triangly a železné objekty, jakási undergroundová lidovka, improvizace, nízké polohy evokující pohřeb. Další volná sóla tenoru a zvuky pozounu. Delší rozlévané plochy s návaly energie, poomaaalýýý návrat a konec. Ufff, tolik napětí se slyší málokdy.
  • - Nádraží - text, rytmizovaná poezie, znovu tvrdé samply, ostrá kytara, sloní troubení trombónu, gradace, výbuch psychedelického rocku, mezihra s improvizacemi, schody nahoru a dolů završené opravdu divokou jízdou pozounisty.
Tomu se říká 'omotat si lidi kolem prstu'. Dlouhý aplaus a ryčný řev byly adekvátním oceněním. www.mchband.cz


Přestávku vyplnily Čuňasovy pozvánky na koncerty a upoutávka/reklama na připravovaný seriál o undergroundu. 42 hodinových dílů, 4 režiséři, 18 miliónů.

20:45 (Zelího) BISSEXT II 21:25

"Písně, co jsme hráli už před 25 lety!" Taneční zemitá muzika působí jako alternativní lidovka. Jednak kvůli houslím, ale hlavně kvůli jednoduchým popěvkům.
Žárovka mi dává vzpomenout na Pavla Škarýda, É Ucho Debil Akord Band a jejich žlutou desku, jíž opatruju jako oko v hlavě. Kapela je trochu rozhašená, což však lidem vůbec nevadí. Kungpao je málem stadiónovou vyřvávačkou, v další je stěžejním výpomoc vokálu a kazoo od Hever & Vazelíny. Tutový country bál, polka na n-tou, lidi tančí o stošest. V Miláčku mi nahodí do hlavy Pražský Výběr a jejich "Proč mě všude jenom česnek vítá...", jinak vcelku oukej song. Podobně je na tom rusky zpívaná pecka, dále bigboš Neonanuj špinavejma rukama, atd. Rozverný přídavek je logickým završením dobré zábavy. www.orchestr-bissext


21:48 PÍČA 22:47

Přes prvoplánovitě šokantní, pubertálně úderný název nabízí Píča na koncertě rokec s, na první poslech, otřesným zvukem kytar. Ovšem po stabilizaci sluchových tyčinek se vyloupne melodická a svižná muzika. "Vysoký" hlas a nevím jak to popsat - neurvalé melodie, jsou rozptýleny až někam k punku, ale zároveň na druhou stranu, k popu. Převzatka mě neznámé kapely mi sice cosi připomínala, ale nevzpoměl jsem si, ploužák se silným hitovým potenciálem, cover "Hlava mi třeští už sedm dní" od jakési holandské kapely. Tak tohle bych tu nečekal. www.picajede.com


V průběhu vystoupení došlo na křest knihy, jehož se ujali Lábus, Čuňas a její autor, Bobeš Rössler.


23:28 PŮLNOC 0:46

Pódiová příprava i tahání techniky slibovalo příchod profíků. (KRÁTKÝ CHYBĚJÍCÍ TEXT, JEŽ ZDE NEVIDÍTE BYL NA PŘÍMLUVU SMAZÁN). Klávesový koutek známý od Plastiků, miniatura violoncella na stojánku, megawattová basová bedna, atd. a pak už se to rozjelo. Podivná je uhrančivá od prvních tónů, výtečný basák, nervní kytarové sólo, podmanivý zpěv. Dopis s tklivým cellovým sólem, neutuchající vybrnkávací kytarovou prací a (KRÁTKÝ CHYBĚJÍCÍ TEXT, JEŽ ZDE NEVIDÍTE BYL NA PŘÍMLUVU SMAZÁN). Nikde nikdo může směle stát po boku Stromboli a třeba i Precedens. A vůbec, Půlnoc mi poskytnula ryzí rockovou muziku s neskutečným nábojem, kterou bych Vám musel doporučit i kdybych je neznal. Výtečným zvukem podpořená dupárna Sny bez zpěvačky, mocná a nekonečná Co se stalo, Údolí ohně, Město hysterie, Zametám, neuklízím jsou jen některé záchvěvy, na něž si vzpomínám. Po představovačce vystřihli dva přídavky a bylo vymalováno. Můj koncertní zážitek numero uno! www.bandzone.cz/pulnoc1:29 UŽ JSME DOMA ?

Myslel jsem, že se odeberu domů hned po Půlnoci, ale cosi mi říkalo abych ještě vydržel. Dobře jsem udělal. Už jsme doma nezklamali a bez servítek pumpovali do lidí matematicky komplikované struktury a energetické výrony radosti. To mě na nich baví, že je to pořád baví. I přes pokročilou hodinu to z chlapíků prýštilo, bubeník skákal "až do stropu" a že byl sakra vysoko! Dal jsem si je asi půl hodinky a frčel domů, čímž jsem se připravil o kus UJD a poslední kapelu Flower Cover. www.uzjsmedoma.comÚnava mě přemohla. Výtečná akce, díky Lábusi!!! www.guerilla.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vlaďka Vlaďka | E-mail | Web | 30. března 2012 v 10:30 | Reagovat

Ahoj, no a ty Flower Cover, ty tedy hráli také velmi pěkně :-) Jsem ráda, že jsme tam vydrželi :-)

2 RadeK.K. RadeK.K. | 1. dubna 2012 v 22:28 | Reagovat

Ahoj Vlaďko! Díkes za komentář. Já jsem, žel nevydržel, jsem prostě měkoň, hehe! Tak snad příště.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama