Fester - Silence (recenze)

21. února 2012 v 8:00 | ticho-šlapka
Fester - Silence (CD, 2011, Abyss Records)

I další album norských větroplachů Fester je vydáno coby reedice coby solidní digipak. Původně nahrávka vyšla u Lethal Records (1993), poté u No Fashion Records (2000) a do třetice opět na CD u amerických Abyss Records (2011). Pro vinylomilce je k dispozici LP na značce Iron Bonehead Productions.

Pokud jsem byl na debutu Winter of Sin k black metalu sváděn výživným skřekotem černokněžníka, na dvojce jsem spíše očarováván tajemným šepotem a vyprávěním. Tato změna nebyla zapříčiněna ničím jiným než uměleckým nápadem jednodo ze zpěváků a kytaristů. Musím uznat, že to byl dobrý tah. Ještě více je tak umocněna ponurá nálada. Čeho si také lze povšimnout je efektové barvení kytar. Prostě během jednoho dvou let kapela nijak nezakrněla a nenahrál "jen" další dobrou desku. Je to úctyhodné pokračování jedničky, při zachování mnohých prvků (strukturovanost, energie) ale také při vyjádření svobodné tvorby a netradičních postupů. Bicí jsou krapet divné, obzvláště v přechodech, jinak nemám výhrad.

Dobrým tahem je doplnění desky kompletní verzí Når Noen Dør (9). Vybrnkávané kytary a podkladové klávesy měly být původně dopňkovým trackem pro krátkou stopáž alba. Zde navíc plní formu jakéhosi oddělení celku od živé skladby z roku 1991, jíž je trešmetlot Persecution (10) se skřehotem z jedničky.

Původně jsem myslel, že obě desky Fester poslechnu, popíšu a pošlu do světa, ovšem jak se zdá, chvíli je pozdržím a vícekrát poslechnu, což není v posledních letech jev až tak obvyklý. Super!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama