NRYY / Fukte - Hedera Helix (recenze)

21. prosince 2011 v 9:00 | obyčejný posluchač
NRYY / Fukte - Hedera Helix (CD-R, 2009, Toxic Industries)

Ono to vypadá, že na všechno čumím jako puk a zase se divím. Ještě než se začnu rozplývat na umně vyvedeným balením, musím Vám vysvětlit z čeho jsem zasejc jajteles. Koukám na desítku skladeb, což by nebylo u hlukařů nic divného, spíše naopak, ale vypsané časy mi nějak nesedí. 8, 4, 13, 4, 14, 8, 12, 4, 10, 10 a ke každému připočtěte nějaké ty drobné. No uznejte sami to by štimovalo málokomu! Oxygen Of Metal.wav má jasnou koncovku, předpokládal jsem tedy, že bude jaksi schovaná, i když ani tak by to nevycházelo. Prostě celkový čas disku vykazuje displej 1:29:41 neboli 89:41. Jak to ti darebáci na vypalovák narvali mi uniká?!

Muzika hučí, hluky hrají a já pečlivě prohlížím celý titul. Stříbrný disk s nasprejovaným zeleným proužkem bezvadně ladí s ostatními součástmi. Jednoduchá, oboustranně xeroxovaná stránka - zadek s informacemi a logy, předek s listím natištěným a jedním fijalově nabarveným. Obojí je schováno do hadrového pytlíku s jednoduchými samolepkami na obou stranách. Evidentní ruční práce!

Za Japonsko tentokráte kope Norihito Kodama. NRYY je v noise kruzích dostatečně profláknuté jméno, tím víc mě překvapilo, že tentokráte nejde o radikální humbuk. Čtyřiačtyřicet minut je v zásadě o samplech a dolaďujících zvucích. Hned v úvodní sekci (1) zvuk trsá jako nažhavená kytara, kterou podélně leuje překážející šrot. Kulící se rachotózu (2) kontrastně a bolestivě prořezávají rovné vysoké frekvence. Hned nato následuje prostřídávaní poklidného elektrického vrčení (3) s podivným experimentálním ruchařením. Kombinace reálných zvuků, samplů a přimíchávání špinavostí, tak působí etno-hardrock-industrial Kiss (4). Ozdoby world music vytrhané z kontextu své původnosti jsou i v Memai Memai (5), která je spíše poklidnějšího charakteru, i když na čtrnácti minutách vyslechneme všelico: psychadelii, ambient, industrial, ale i zvrácené elektro.

Protihráčem již vyslechnutého je F.D.B., šéfík vydavatelství a přímý účastník několikerých hudebně zvukových projektů. Fukte je jedním z takových a divoch zde operuje, dráždí a jinak pokouší celou sadu cajků. Vhod přijdou mikrofony, pásky, mixéry, kovy, elektronická zařízení, baskytara. Základem je drsný hluk, garážový bordel se všemi nekvalitami zvuku, využívanými samozřejmě ku prospěchu věci. Frkání generátorů, pískání vazeb, hučení brumů, opakování zachycených kousíčků, trhání strun baskytary prohnané přes typický krokovací patch Zoom-u je nezaměnitelné, železitý marast jakbysmet. Nahrávka projektu uniká z ohrady neposlouchatelnosti neustálou prací se zvukem, nadšením pro tvorbu a euforickým elánem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 humanbeanpiece humanbeanpiece | E-mail | Web | 9. ledna 2012 v 19:06 | Reagovat

Chtěl bych jen doplnit ten technický problém zmiňovaný na začátku. Někdy těsně po roce 2000 jsem přišel do styku s CD médii o délce záznamu 90min. Nevím, člověče, jak to dělají, možná záznam ve více vrstvách, možná zefektivnění plochy pro zápis. Za uváženou stojí, nakolik je takové médium kompatibilní s přehrávači - asi to nebude 100%...

Ale ze své strany potvrzuji existenci takovýchto raritek...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama