Merzbow - Merzbient (promo)

30. října 2010 v 22:51 | mrz(b)out
Merzbow - Merzbient (12xCD Box, 2010, Soleilmoon)

Merzbient je dvanáctidisková kolekce dříve nepublikovaných ambientních nahrávek. Hudba byla nahrána na přelomu 80.-90. let v čase kdy začal být Masami Akita známý pro svá živá vystoupení, která nabízela nejdrsnější slyšený zvuk. Desky, které vydával, zrcadlily právě tato vystoupení a pomohla mu upevnit jeho pozici jako hybatele japonské hlukové scény. Elektronika použita pro nahrávky byla stejná jako na koncertech. Nutnost ho přinutila, aby zařízení byla malá, jednoduchá a přenosná.

Nikdo si tedy ani nevšimnul, že tajně nahrává více atmosférické hudby, při které používá širokou škálu akustických nástrojů obsahující např. nepraktické monstrum, jež popisuje jako "velký bordelózní instrument vytvořený z kovové bedny se strunami z piána" a na který hraje houslovým smyčcem. Stvořil tak hodiny a hodiny nahrávek, ovšem ponechal jim statut soukromých a nikdy nevydaných, dokud se na ně nezapomělo. Nedávno je však vytáhnul z krabice a remasteroval pro vydání na CD. Nutno říci jakým jsou objevem! Těchto dvanáct disků představuje nikdy neslyšenou tvář Merzbow. Hudba nese mnoho očekávaných poznávacích znaků - například téma dlouhých ploch probodávaných náhodnými výbuchy hluku - ale je to lákavě odlišné od toho, co jsme slyšeli dříve, prostorné zvuky evokující prehistorické mlhavé krajiny, pusté opuštěné průmyslové areály, soundtracky sci-fi/horrorových filmů. Pokud tradiční Merzbow je jako tryskové letadlo svištící na plný céres, pak Merzbient je hangárem, kde bylo toto letadlo postaveno. Ne násilný útok na uši, ale něco více niternějšího, osobnějšího a jemnějšího.
Dvanáctka CD v této kolekci je nabízena v zákaznickém kartonovém boxu s potiskem červenou fólií. Každý disk pak má svou papírovou kapsu, po jejichž složení do obdélníku vynikne kompletní obraz.Celek v 555 číslovaných kopiích doplňuje velký a těžký kovový medailon (5x11 cm, 84 g) s nápisem Animal Liberation v kanji znacích.


Merzbient je po deskách Eucalypse (červenec 2008) a Ouroboros (květen 2010) třetím titulem u amerického vydavatelství Soleilmoon Records.

Masami Akita, nahrávající pod jménem Merzbow, je s více než dvěma sty (200!) alby, považován za jednu z nejvýznamnějších osobnosti v oblasti hlukové hudby. V posledních letech se jeho výstupy soustředily na zvířecí témata, soustředěná na ochranu práv zvířat. Alba pro kuřata, velryby, tuleně nebo delfíny byla vydána na různých značkách. Např. Important Records vydali sérii třinácti CD, z nichž každý věnuje různým japonským ptákům.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama