MaMiLuRe - Malá mimořádně lukrativní rekvizita (recenze)

23. května 2010 v 20:02 | RaDeKoPe
MaMiLuRe - Malá mimořádně lukrativní rekvizita (2009, CD, Morfé)

     Projekty, kdy se spojují různé umělecké formy do jednoho celku nejsou až tak běžné. Pod slabikovou složeninou MaMiLuRe jsou nám představeny hudba, kresby a básně. Krásně zpracovaný celopapírový obal vyniká lehkostí a čistotou. Umýt si ruce, nejíst tlačenku se rozumí jaksi samosebou.
MaMiLuRe
     Zvukovou složku obstaral projekt Nto_morrow. Jediný člen Lukáš Zavadil vkusně podkresluje mluvené slovo opatrnými industriálně ambientními pulsacemi. Kromě toho také občas uchopí jednotlivé hlasy a opentlí je efektem. Na básničky je potřeba mít náturu, která je mi zřejmě upřena. Renáta Eleonora Orlíková přednáší básně Marie Farné na můj vkus citlivě, avšak nevýrazně. I Lukáš Zavadil je na tom podobně, zaujal mě snad jen tím, že mi barvou hlasu připomíná Alexandra Hemalu. Jsem si vědom, že vnímat a pochopit pocity a myšlenky přetavené do sbásněného textu je náročné a nutí mě přijímat je opakovaně. Obzvláště když není celé 'libreto' přetištěno na obalu. Logicky, neboť prostor musela dostat také složka visuální, kresby Milana Farného. Ne snad, že by obrázky byly na pochopení jednodušší, fantaskní výjevy lidí a věcí jsou zamyšleníhodné i když mají povětšinou jakýsi vnitřní humorný škleb. Vzpomínka na humoristický časopis Dikobraz je snad jen má pokřivená představa.
MaMiLuRe
     Poslechnuto, prohlédnuto, zamyšleno je to velmi zajímavý projekt. Kdy jste naposledy sedli při dobrém čaji nebo voňavé kávě a věnovali šestadvacet minut poslechu křehkým slovům, zajímavým zvuků a shlédli sérii obrázků? Tohle je přesně ta možnost jak to provést.

Obrázek a báseň maželů Farných s deskou nesouvisí, i když...


Dvojice

Jsme dva bloudící,
blázni prostí
a Bůh nás u svého stolu hostí.
Nemůžeme se spolehnout na sebe,
ani jeden na druhého,
pro nemoc, která zasáhla
naše mozky do černého.
Jsme dva poutníci,
jak děti prostí
a Bůh nás u svého stolu hostí.

Marie Farná
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Arrrriiiikkkvvvvviiiiiimmmmmmeeeeee Arrrriiiikkkvvvvviiiiiimmmmmmeeeeee | 27. prosince 2012 v 1:03 | Reagovat

Pure pappilure, pure puré!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama