Strom Stínu - Zimokruhy (recenze)

8. února 2010 v 21:06 | obyčejný posluchač
Strom Stínu - Zimokruhy (CD-R, 2009, promo)

S posledním číslem kulturního magazínu UNI minulého roku (12/2009), dorazil i kompakt. Třískladbová audio ochutnávka ze stejnojmenné desky u Guerilla records je doplněna videem.


Bezmála devítiminutový Lovec (1) v křišťálové nahrávce posmutněle vypráví o relativnosti agresora a oběti. Alternativní bigbít s poučením u scén různých undergroundových časů je tu protkán čerstvými elementy, decentním ruchem, flétnou (klávesami?), violoncellem, změnou zpěvového arzenálu, barevnou kytarovou formou. Gradující nepospíchání je vtahující. Jsou Místa (2) a okamžiky kdy si je dobré vzpomenout na stará setkání. Třeba na Aku Aku nebo Ser Un Peyalero, které kromě mnoha a mnoha dalších formovala můj pomyslný vkus. A pokud snad přímo neovlivnila, pak byla dozajista potěšující, což není vůbec málo. Vzpomenu si i na Strom stínu? Poslední ochutnávka v delším časovém rozsahu. Sedmiapůlminutové opakovací variace pod názvem Nikdy v životě (3) s postupně nabíhající dramatizací. Co se jinde považuje za Emo, Shoegaze a další stylové nálepky, tady leží a běží jaksi bezděčně, a4 nemají nic společného...

Zvukové stopy jsou tytam, ale ještě mě čeká shlédnutí videa. Tím je znovu píseň Místa. Divácky jednoduše, i když stále zajímavě animovaný klip je důkazem teorie, jakou moc ovlivňování mají média. Skladbu jsem před pár desítkami minut slyšel jen jako zvukovou nahrávku, měl nějaké představy a slyšel určité věci. Při/po poslechu druhém, v doprovodu vizuální složky, už bylo vše jinak. Jednak mě děj filmečku zaváděl kam chtěl. I vnímání nástrojů a textu bylo jiné, citlivější. Prezentaci obdobných ukázek považuji za dobrý propagační tah. Je namířena na vnímavé lidi, za které čtenáře KULTURNÍHO magazínu UNI považuji. Tento plátek je atypický nejen formátem, polovinou formátu A4 na výšku, ale i obsahem. Od roku 1990 v něm nejen muziku, ale i statě filozofické, básně, architekturu a další informace. Kvůli tomu všemu jsem od počátku stálým předplatitelem a podporovatelem. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | Web | 8. února 2010 v 21:25 | Reagovat

Strom stínu děkuje za další inzulínovou dávku pozitivní energie, kterou mu Vy - věrní (snad) posluchači a (teď už i) diváci - vlévaté těmito upřímnými a objektivními řádky do žil a přinášíte nadšení do dalších hudebních let.
Díky, díky a snad se uvidíme co nejdříve na koncertě :).
Za kapelu Strom stínu, Jirka

2 RadeK.K. RadeK.K. | E-mail | Web | 15. února 2010 v 21:28 | Reagovat

[1]: Ahoj Jirko i Stromostíne! jen když mi nespíláte... snad někdy, někde pospolu! Uvidíme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama