VaPe, Notrow 32, Der Marebrechst (multi recenze)

17. prosince 2009 v 19:56 | překvapenec
Nevím kolik lidí se seznámilo s recenzemi na minulé tituly z produkce VaPe, ale v poště se mi zjevily další. Různé tváře, polohy a experimenty neinternetisty a jeho eventuálních přátel. Absence i anonymita jsou přirozenou součástí megalitického díla, podobně jako samodělné obaly. I ty jsou ohoblovány na podstatu samu.

VaPe - Good Night Music (CD-R)
Nejsem si jist zda je titul míněn jako doprovod k usínání nebo poslání hudby do patřičných míst?
Porůznu zachytávané hudební útržky jsou lepeny, montovány, řazeny, posouvány a jinak upravovány. Ať se jedná o roztodivné kytary, hlasy, ságo a mnoho, mnoho dalších věcí. Zajímavé je, že jednotlivé elementy muzik odjinud do sebe nenaráží, nýbrž vzácně souzní. Tu a tam se chytnou za ruce, aby nenásilně podstoupily k dalšímu sousedovi.
Zdá se, že odpověď na úvodní dotaz je někde jinde. Každopádně tohle je samplemaniakální experiment.

Notrow 32 - Krabat (CD-R, 2009)
Pokud na scéně existují prapodivné projekty holedbající se nálepkami smrtriál, strachbient a nápodobně, tenhle by je směle strčil do kapsy. A odvažuju se říci, že přímo do té malé kapsičky na drobné vpředu na džínách. Co mají mnozí za svůj koncept, zde je předváděno nenásilně. Zvuky nechtějí strašit, nemají za cíl lekat, nemetají násilně hrůzu. Obsažené syntezátorové plochy i doprovodné zvuky prostě takovéto nálady ledabyle generují, vtahují Vás do děje a omotávají Vašimi vlastními fóbiemi. Naprosto dokonalá je doprovodná přebujelá malůvka v podstatě legračních osůbek, které nemusí být notně smyšlené. Znám pár lidí, kteří v obdobně přeneseném prostředí za mrský peníz denně pracují. I proto nemám z téhle mrazivé desky pocit radosti a už vůbec ne optimismu. Velmi silný dušerváč, který by si zasloužil pódiové představení!

Der Marebrechst - Kling (CD-R)
Dráždivé kytarové dronění (1), delayované chroustání (2), industriální špinění (3), technologické vlnění (4), náznakové zklidnění (5), špinavé opakování (6). To vše můžete vyslechnout v různých časových úsecích o celkové stopáži narvaného disku. Chtěná zaprasenost, nedodržování zásad, holedbání se garážovostí.

Der Marebrechst - Oundou (CD-R)
Nezvykle poklidný úvod jen klame. Jak jsme už u projektu Der Marebrechst zvyklí nečistota je tu razdva. Obří kyklop chce maličkost, ovšem svým ultrózním hlasem boří vše vůkol (1). Než se nám stačí robůtka představit už ji valchují vědecké procesy baněk, kopulí a nádrží, než ji probublávající hustlanina pojme za svou (2). Je rozumné, že na výtečné, drsně industriální mašinérii v cyklickém provedení není stavěna celá deska. Takto může vyniknout (3). Hrátky s krátkozpožďováním jdou od zrodu přes erupci ke zklidnění. To samé se děje i na ose kvality (4). Pist hvizdu? Da, nekonečný! (5). Stojíte pod kopcem a snažíte se jej svým pohledem pojmout. Začnete vlevo dole, postupujete až k vrcholu a klouzavě vpravo dolů. Normálka, ale co když máte problémy s krční páteří? (6). Poslední kousek je vzestupný podobně jako celý průběh alba (7). Není zničujícím, překvapí, potěší a svým uklidňujícím závěrem i pohladí. Jste-li nakloněni experimentům s prapodivnými zvuky, tahle placka by mohla být petrsellerem.

Der Marebrechst - Session (CD-R)
Šum, brum, lávové kameny a podivuhodný klid. Ne, Der Marebrechst není projekt na meditování, takže v zápětí dostanete devatenáctiminutovou nálož zvukohnusu (1). Pokračujeme obdobným desetiminutovým industriálomozem (2), dále vklouzneme do plochy s rozestřenou strojofóbií (3), klingající klácení kolem K2 kladně klapne (4) a finální improvizace celek nijak nezhyzdí (5). Oproti ostatním nahrávkám projektu se vymyká realativní kvalitou zvuku. Samozřejmě s ohledem na fakt, ve které sféře se pohybujeme.

Der Marebrechst - Boble Tron (CD-R)
Pokud byly na minulých deskách projektu przněny zvuky kovové a jinak analogové, zde je základem syntezátor a efekty jdoucí podobným směrem. I díky tomu je celek útočnější a pevnější. I přes jistou agresivitu neztrácí na dynamice ani pestrosti. Manipulace s efekty je všudypřítomná, taktéž spínání, prokládání. Podobně jako jednotlivé skladby na každé desce, jsou i tyto vždy překvapením lákajícím k poslechu. Dá se říci, že stejně funguje i snad nekonečná řádka projektů VaPe-ho. Držím palce a těším se na osobní setkání ať už na pódiu nebo jen tak, na pokec.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama