Merzbow - Scumtron (recenze)

6. srpna 2009 v 1:53 | obyčejný posluchač
Merzbow - Scumtron (CD, 1997, Blast First)

Předně nechápu, proč je nosič prodáván pod hlavičkou Merzbow, když se v podstatě jedná o remixový kompilát jiných umělců s přispěním předělávané kapely. Další maličkost, že CD je prezentován bez inlaye, můžeme přehlédnout, neboť při skromném zpracování bookletu lze tuto vadu odstranit patřičným zastřižením a vložením kousku růžového papíru.
Jak jsem již naznačil, lze na hodinové ploše zaslechnout předělávkové umění. Mezinárodní experimentátoři zde trhají, řa(á)dí, manipulují, barví, míchají a jinými způsoby przní různé záznamy nedostižitelných Merzbow.


Jim O'Rourke jemným způsobem vysekává a nechává znít elementy jinak velice intenzivní a silné skladby Spiral Honey. Dosti příjemný poslech stereoefektu je zvláště znatelný na přiměřeně vybuzených sluchátkách.
Finští Panasonic zvolili delší plochu při víceméně rytmickém míchání úryvků. Nevýrazné zpracování s příjemným posloucháním.
Duo Rehbers/Bauer zde svou reprodukcí silně kontrastují staršímu, industriálně laděnému tracku Antimonument.Ve stereopanorámě využívají zejména vysoké kmitočty. I při nižší hlasitosti nepříjemně a bolestivě rozkošné.
Russell Haswell (vedoucí Blast First) se vydal cestou relativně nejjednodušší. Šest kratičkých úryvků z porůznu vydaných skladeb, poskládal bez větších změn do čtyřminutové mozaiky. Jediným kladem je zachování energie.
Ne zcela neznámí Autechre vsadili podobně jako Panasonic na rytmiku. Zde však možno hovořiti o přímo tanečně-industriální-techno verzi včetně melodických oplzlostí. Chtějí nám tak Autechre namluvit, že všechny použité zvuky jsou samply z originální nahrávky? Titul Ecobondage, ze kterého je remixováno jsem neslyšel, takže nevím, nevím... ale možné je všechno.


Poslední příznivec Bernhard Gunter repasoval první tři milé kousky z Music for Bondage Performance tak, aby z nich vznikla ještě milejší, neskutečně tichá a doslova atmosféricko-ambientní, čtvrthodinová plocha. Po úvodních několika minutách jsem si z opatrnosti celou skladbu, při sníženém volume projel a po zjištění, že se zde nenáchází reprobedny drtící řachačka, celou předělávku několikerým poslechem vychutnal. Absolutně jiné, z druhého břehu, náladotvorné... pravděpodobně nejlepší recyklát z nabízených!
Merzbow parafrázují sami sebe. Nahrávka Eat Beat Eat určená exkluzivně pro tento nosič, je rozdělena do dvou tracků. V obou částech možno naslouchati výbušnosti kovů a elektroniky nadprůměrně standardního střihu.


p.s. Recenze byla napsána někdy v roce 1998
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama