v/a Tokyo Flashback 4 / P.S.F. Psychedelic Sampler (recenze)

12. července 2009 v 1:25 | obyčejný posluchač
Tokyo Flashback 4 / P.S.F. Psychedelic Sampler (CD, 1995, Modern Music/P.S.F.)
 • Pokud jsem při recenzi na první díl série Keiji Hainem končil, teď jím budu začínat. Skladba Rudra Vina (1) je rozezníváním sitáru, popřípadě jiného strunného nástroje, který má znít podobně. Každý nechť si amatérsky znějící zvuky přebere sám.
 • Trio Broom Dusters (2) dodalo nepříliš kvalitní nahrávku. V té je však vše potřebné k odhalení psycho rocku. Nekompromisní rozplizlá kytara, neurotický vokál, rozporuplná nálada včetně drásavého sólování na osmi minutách!
 • Musica Transonic (3) - projekt bez prostoru v bookletu. Vířící bubny, sekaná kytara, zahušťující basa. Vše překotně improvizované, přesto velmi poslouchatelné. Ach ta basa! Když souzní s rovným (ehm, s rovnějším) rytmem vynikne její nehorázné zkreslení. Kytaristovo šílení překvapí nejen v sólech ale i při doprovodu.
 • Dalším rockovým triem je Puka-Puka Brains (v seznamu Brians, uvnitř Braians) (4). Dutější nahrávka netrpí dalšími problémy. Na syrovost si lehce přivyknete a pak už nezbývá než se zaposlouchat do odrhovačky s gradováním a eruptivními sóly. Jaksi normální.
 • On-na Kodomo (5) hrají rovněž v trojici, ovšem k base a hlasu si přidejte druhou basu s perkusemi a do počtu pak housle. Rozeznívaný vokál zpěvačky, strohé basové brnkání, opatrné zvuky houslí. Toliko kostra, která je porůznu doplňována dalšími zvuky. Zvláštní náladotvorná skladba je plná napětí a čistoty.
 • Shizuka (6) začíná pozvolna s falešně unaveným zpěvem. Pomalými pohyby za doprovodu nekvalitního kytarového předávkování útočí na naše uši. Znásilňování rockové písně se smutnou melodií na více frontách.
 • Akiyama-Sugimoto (7) - dvojkytarové spřežení tažené bicími (??, to je ale blbost co?). Ono to je ve výsledku stejně jinak, spíše obráceně. Kytaristé hrají prim a bubeníkem jsou podporování. Ohno Atsuko je dozajista jazzový hráč, což je na jeho stylu znát a bez problémů oba improvizátory podporuje. Velmi vzdušná souhra. Rád bych si poslechnul více.
 • High-Rise (8) i přes své vysoké postavení přispěli na kompilaci špínou z garáže. Muzika je vynikající divočinou jako obvykle, mluvím o zvukové produkci. Upřímnost nade vše. Sedíce ve své kanceláři, slyšíte divný zastřený rachot. Jdete do sklepa a tam si zařídila zkušebnu parta řepáků. Dáte řeč, jsou to kluci v pohodě, ale co naplat, oni rachotí - vy nemůžete makat!
 • Kakashi (9) vzývají to nejlepší z šedesátek. Syntezátor sviští, kvákavka štěkavě mňouká, varhany se rozlévají. Úspěšně snaživý zpěv, normální rytmika. Překvapení!
 • Construction (10) jsou čtveřice využívající k tvorbě své hudby sedm elementů, počítám-li tedy i zpěv. Ne snad, že by překotně experimentovali. Spíše si představme kytarovku z počátku 90. let, jak "unavená" pidliká ve zkušebně. Iggy Pop praví: "Máte na to kluci!"
 • Psychedelic Crazy Horse (11) je název jako noha! Jazzíkové trio v sestavě bicí, kytara a jednostrunná basa se vkusně rozjede, posléze hbitě improvizuje a projíždí hmatníky. Hmm, pěkné! Divoké!
 • Poslední představitel části tokijské hudební scény je Hikyo String Quartet (12). Opravdu se nejedná o přenesený název, ale o skutečnou strunnou pětku (2x housle, viola, 2x cello). Co z toho bude? Zrelativizování pojmu psychadelie. Co bychom mohli nazvat v jiných souvislostech improvizací soudobé vážné hudby, vsazeno mezi podzemní akordy kytarových divočáků, bez problémů psychicky působí. Pravda skaldba je mírně rozvláčněná, táhlá, ale pokud budeme úvodní Hainovu brnkačku brát jako skoro-úvod, pak tohle je stejně divné rozloučení.
Dovolím si souhlasit s Alanem Cunningsem, autorem doprovodného textu. Pše něco ve smyslu, že kompilace není firemní předváděčka ani doporučení ke koupi vydatavelských omylů. Osm z dvanácti kapel nikdy neuslyšíte (tedy i kdyby jste žili v době jejich fungování), leda byste poctivě prolezli sklepení a vysmejčili nejsmradlavější zákoutí. Jde prostě o nejryzejší mapování scény, bez ohledu na kvalitu. Díky za tuto činnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama