Der Marebrechts (multi recenze)

11. července 2009 v 23:30 | obyčejný posluchač
Der Marebrechts - jedna z tváří, projektů a nahrávacích poloh jistého anonymního umělce odkudsi z divokých lesů. Pokud mám někdy pocit marnosti, "tvůrčí" osamocenosti, bez možnosti poklábosit o experimentování, tento človíček je na tom zřejmě o poznání "jinak". Co mu však nechybí je bezuzdná chuť hledat, tvořit, zkoušet, nahrávat a objevovat. To je nám společné. Jednou za čas vždy dostanu naditou obálku několika tituly. Ručně produkované pálené disky, mnohdy opatřeny potiskem nebo jinak graficky vyvedeny, černobílé obaly, mající svůj jistý rukopis, jsou-li položeny vedle sebe. Popíšu Vám nejnovější nadílku:

Der Marebrechts - Bad Recording 2007 (CD-R, VaPe)
Kolážovitá směsice mikrofonních šumů, terénních nahrávek, šedých clon, které prošly nekvalitním snímáním. Celková nálada je poklidná, chvílemí se vzdouvá jako by chtěla říci více, ale není jí dopřáno. Brum střídá rušené pískání, reál je střihán umělým. Lo-fi nahrávka je protahována zmuchlanou kazetou a zpět. Nečistoty všeho druhu jsou součástí. Třešinou na dortu je zaseknutí a výpadek u črtnácté skladby. Vskutku "Bad Recording".

Der Marebrechts - Soohn (CD-R, VaPe)
Opět hodinový materiál, avšak rozdělen do pouhých sedmi oddílů. Rytmické údery, hlasy a ruchy, vytváření nálady (1). Zkreslené vrčení s postupným přimícháváním dalších a dalších vrstev do mohutného obelisku (2). Ani tie "trúby" nechýbajú, hehe! Po zbytek desky se mnoho nezmění. Deklamace hlasy, smyčkované figury, útočná zašpiněná dynamická hra. Kdo se chytnul na začátku, rád sezobne i zbytek. Nápadité náběhy na monumentálno.

Der Marebrechts - Těšení se na Akitu 14.3.2009 (CD-R, VaPe)
Bez patnácti minut další hodinový záznam. Jeden track, jeden proud. Nízko-kvalitní hluk (lo-fi noise) s industriálními přiznávkami. Přehulený, zahuhlaný, vyhulený, zahleněný. Z jiných nahrávek vím, že VaPe umí, nezbývá tedy napsat, že nahraná "audio špína" byla opravdu nabuzeným těšením se na pražský koncert. Odvažuji se tvrdit, že zvuk kolem nahrávajícího umělce byl jiný a v mnohém lepší než zvuk zaznamenaný. Vím jak je těžké dosáhnout optimální symbiózy, přesto je to solidně nastavené zrcadlo!

Der Marebrechts - Kuma (CD-R, 2007, VaPe)
Malá DVD krabička s černobílým obalem ukrývá disk o patnácti chodech. Lo-fi noise nadoraz, pokud dobře slyším tak s hlasovými výrony (1). Ruchová brumenda, zajímavě destruované rozeznívání (2). Skřípání kovů, vazbení (3), atd atd. Vynikající hlukové experimenty. V podstatě stokrát omleté věci, ale VaPe mě prostě baví. Má dar držet posluchače na své straně. A já se ptám: "Proč nekoncertuješ? Máš na to!"


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama