Tsuyoshi Nagabuchi - Showa (recenze)

2. března 2009 v 20:50 | obyčejný posluchač
Tsuyoshi Nagabuchi - Showa (CD, 1989, Toshiba-EMI)
長渕 剛 - 昭和

Tvář s výrazem hořkosti, smutku a zatrpklosti Vás přivítá na titulní stránce alba Tsuyoshi Nagabuchiho. Ani revers není o moc optimističtější. Černobílá fotka pokuřujícího umělce, sedícího na židli, obklopeného mikrofony.

S prvními tóny (1) mi naskakuje na mysl Bruce Springsteen a s prvními zpěvákovými slovy třeba Rod Stewart, trochu i Bryan Adams. Pokračujeme další milou písničkou (2). Pravda první tři pánové byli zmíněni jaksi spontánně, zoleje. Muzika je zemitější, s bluesovým pelem. To bych mohl taky dát k dobru Joe Cockera, ale ten je zase pro změnu silný, silový. Melodie nemají za cíl popově se vtírat a pompézně okouzlovat. Hitové ambice tu jsou (1,4), ale spíše na pomalé omotávání a zachování si vlastní tváře a upřímnosti. Vše napsané je dozajista přítomno i u Stewarta, Adamse, ale díky masírujícím médiím, máme muzikanty zafixovány naprosto opačně. Mnohdy k naší smůle. Kolikrát si člověkem, tolik umíš řečí. Já jsem s bídou Čecháček, a když přednáší mistr Nagabuchi svá slova (3) je mi opravdu líto, že nerozumím. Ani mluveným, v tomto případě zpívaným, ani psaným. Přesto mu věřím, každou slabiku, každý tón, celou podstatu. Pokrčujeme náladou jako od Phila Collinse (6), zadumaností Nick Cavea (7) a obloukem zase na začátek ke kanadskému dřevorubci. Upomínky na jména světové pop music připomíná spíše hudba samotná, nebo její některé pasáže, hlas je dosti svůj - neexhibující, jemně nabroušený, chansonově přenášející nebo třeba aerosmithovsky rockující (8). To vše tam slyším já i když Vám to přibližuju jen na jménech střední a starší generace.


Že půjde o ostříleného borce, svědčí několik faktů. Složil si veškerou muziku i texty. Deska byla vydána u obří firmy, nahrána v šesti studiích za podpory patnácti muzikantů. Pro mě velmi příjemné překvapení, kterému nebrání ani jazyková bariéra!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama