Violent Onsen Geisha (pokus o profil)

16. ledna 2009 v 20:50 | obyčejný posluchač

Violent Onsen Geisha [Japonsko]

Tyhle kluky japonské, přesněji řečeno "kluka ušatého" jménem Masaya Nakahara, miluju od mého prvního setkání s deskou Excrete Music (1991). Ta na mě promlouvala nejen svým původem a hlukovými referencemi, ale i/hlavně netradičním obalem. Vše vyřčené se po pozná(vá)ní dalších a dalších titulů už jen prohlubovalo a mé nadšení neuvadlo.


Při poslechu samotném, jste na vážkách jaký zlý zvukový čaroděj si s Vámi ošklivě pohrává. Kolážované jsou nejen tracky samotné, ale v podstatě celé desky. A když budu trochu konstruovat a kalkulovat v rámci široké diskografie jako celku, i ta je vlasně tím samým co malé elementy v podobě skladeb a desek - slepencem zvuků. Vše leží vedle sebe poházené, tu ambientní hukóza, tam harsh noise nejhrubšího kalibru, někde se povaluje úryvek zapomenutého popového balastu, kus laciných klávesových rytmů, onde folková píseň - jednou čistá, jindy falešná. Skrumáž bez ladu a skladu. Poslech navozující rozporuplnost, otázky, řešení líbí-nelíbí a co je nejhorší, jste na to sami. Kámoši Vás nepodpoří, nikdo jiný to neposlouchá, co s tím? Napoprvé jsem byl zmaten, ale postupně jsem objevil rukopis páně Nakahary a nalezení cesty. Jednou z nesporných výhod desek V.O.G. je všeobjímající pestrost, barevnost, divnost, úchylnost, což vše Vám nebude bránit se k nim vracet. Naopak budete znovuobjevovat nové impulsy, hledat další rozsahy, nechtěně si rozšiřovat obzory, či poslouchat jen to své. To vše jsem prožil a prožívám já, toliko mé zkušenosti. V plánu jsem měl i společnou realizaci, leč mé nabídky, ani dopisy nebyly nikdy vyslyšeny.

Dovolím si malou poznámku pod čarou. Ač je to v našich končinách nepředstavitelné a hlavně nemyslitelné, tři alba byla v Japonsku vydána, podobně jako třeba Boredoms, na (relativně) velkém officiálním labelu. Protekce? Provokace? Zájem? Neskutečné!

Doporučuji cokoli (z těch co znám a mám)! Nemůžete minout:

Black Lovers: Early Lost Tapes 1988 (CD)
Excrete Music (CD)
Shocks! Shocks! Shocks! Remix '93 (CD)
Otis (CD) 1994
Balloon Collector In The Wilderness (Who Is Totally Naked) / Real Wild Thing (7") 1995
Que Sera, Sera (Things Go From Bad To Worse) (CD) 1995
US Tour '95 (CD) 1995
Nation Of Rhythm Slaves (CD) 1996
Teenage Pet Sounds (CD) 1996
The Midnight Gambler (CD) 1996
Violent Onsen Geisha (3xCD + 3"CD)

p.s. Kapela Violent Onsen Geisha již neexistuje, ale pan Nakahara pokračuje projektem Hair Stylistics. Stejný mozek, ovšem jiná kapitola.

http://4.bp.blogspot.com/_o-aqPcOhPUw/TK9OPJKujMI/AAAAAAAAAMg/ujrecHpRCoc/s1600/vog2.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama