recenze > v/a Woman Take Back the Noise

24. ledna 2009 v 21:53 | obyčejný posluchač
v/a Woman Take Back the Noise (3xCD, 2006, Ubuibi)

Původně jsem recenzi na tohle megawattové dílo psát neplánoval, ale musím se s Vámi o mé zážitky podělit. Celek se dá psat jediným možným slovem - NESKUTEČNÉ!


Kompilace, jak sám název napovídá, je o ženách a o hluku. O hluku nepřímo, spíše o souvisejících, sousedících a přidružených žánrech. Obludné, nelidské, nemožné (v kladném smyslu) vydání připravovala Ninah Pixie (členka Big City Orchestrae, jinak organizace Ubuibi Arts Collective) zhruba tři roky a neumím si představit objem práce, času a podstatě ani peněz. Zúročila a přenesla sem 10-15 let komunikace, spolupráce a přátelství s celosvětovou experimentální scénou, 10-15 let svého života. Dalším z důvodů bylo ukázat, že 'noise' není jen mužskou záležitostí.

Dílo je rozděleno do tří částí: modrý disk 1 - Orgonauta - snový, ambientní, povznášející a tišší; růžový disk 2 - Scheherezade - dramatický, mýtický, příběhový, emocionálně rytmický a naposledy disk oranžový 3 - Vociferous - který předvádí ty nejhlučnější. Doporučeno je pustit si alba v napsaném pořadí.

Pokusím se zevrubně Vás seznámit s celým "objektem". Disky již byly popsány. Doprovází je dvacetpět oboustranně potištěných kartonových kartiček pohlednicového formátu, stažené drátkem s barevnou izolací. Tyto slouží jako netradiční booklet, obsahující veškeré informace, fotky a obrázky k jednotlivým dámám produkujícím 'noise'. Dále je zde černobílá samolepa projektu, velká titulní stránka předku obalu a kartička s ručním číslováním (261/1000). Ano vidíte správně, celá legrace je dostupna v "pouhopouhých" tisíci kusech, ha ha! Vše jmenované je pečlivě složeno v dámském futrálu na šminky, který je rovněž nabízen v třech variacích - modré, růžové a oranžové. Já si vybral tu poslední. O ladění drátku snad ani mluvit nemusím. Myslíte, že už toho bylo dost? Přečtěte si obsah setu znovu a já Vám řeknu co je třešničkou na dortu. Máte zrevidováno a shrnuto? Tři disky, kartičko-knížečka, samolepka, futrál, ruční označení kopie a, a, a... v boční kapsičce tašky je umístěn plně funkční generátor zvuku (včetně baterie a reproduktoru samozřejmě). Tvůrci neopoměli ani na signálový výstup, takže můžete 'WTBTN Noise-Cookie' otestovat i přes bedny nebo sluchátka. Ovládání je intuitivně jednoduché. Jednou rukou/prstem sepnete napájecí kontakt, druhou/-ým se dotýkáte vyvedeného nýtu. Jak jsem psal na počátku - N E S K U T E Č N É !


Toliko tedy obal, který jak známo prodává! A co obsah? Nechci a nebudu zde provádět výčet všech 47 umělkyň. Ručím a ony zaručují, že experimentu-milovný posluchač(-ka) a hledač(-ka) na 100% dostane dávku toho co má rád(-a). Dosti lidí nemá kompilace rádo. Já je miluju! Mám samozřejmě na mysli kompilace objevné, předvádějící neznámé, nevydané, smysluplné a ne jakési bezduché předváděčky vydavatelství, čeho všeho je ještě schopno. Není to pravidlem, ale vždy se mi podaří nalézt zajímavost, popř. se pokochat experimentem, který bych si jinak nepustil. Slečny, dámy a paní nikterak za svými protějšky nezaostávají. Naopak, řekl bych, že takhle uvedeny jsou v leččems vynalézavější, decentnější, jemnější, jak se "sluší a patří". Ani na třetím, 'nejhlučnejším' disku se čistého noise skoro nedočkáte, což také cosi málo vypovídá o ženském elementu. A je to tak dobře. Zcela mě nasytily a (u)(spo)kojily alternativou, avantgardou i excentrismem.

Lhal bych Vám, kdybych tvrdil, že jsem tuto vydatnou porci skvělé experimentální hudby poslechnul na jeden zátah. Nedovoluje mi to čas, jinak bych byl schopen i ochoten to podstoupit. Dle mé osobní zkušenosti s touto kompilací a několika ženami, dívkami a paními v mém osobním krátkém životě, říkám, že se předvádějí v celé své kráse. Na posouzení mých slov o kompilaci máte slušných 219 minut, což jsou tři hodiny a čtyřicet minut Vašeho života. Zkušenosti se ženami osobního rázu, závisí jen a pouze na Vás. K tomu Vám dopomáhej - květina!


p.s. "Takže tady je krátký příběh o ženách a hluku.. Neberte to jako bitvu mezi holkama a klukama. Je to jen malá hra, kterou si můžeme zahrát my všichni..."

Dodatečné linky na kompletní soupis umělkyň, zvukové ukázky a další:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama