recenze > Merzbow - Eucalypse

25. ledna 2009 v 1:17 | obyčejný posluchač
Merzbow - Eucalypse (CD, 2007, Soleilmoon Recordings)

Nevím kdy bude tato recenze Merzbow publikována, ale vězte, že jsem ji psal po hodnocení novinkové desky The Bastard Noise. Po chutné, ale přece jen lehké krmi, jsem si chtěl dát něco vydatnějšího. Doufám, že tomu tak bude.

Extra balení do tisíce číslované edice - já mám 89 nebo 68 - je projevem jisté velkorysosti. Dřevěná schránka v podobě jakési přerostlé pecky je horizontálně otočná a skrývá disk samotný společně se čtyřmi kulatými, volnými stránkami s barevnými fotografiemi eukalyptových lesů na straně jedné a informacemi na straně protilehlé.Dost popisování zevnějšku a chutě k poslechu. Album je rozděleno do pěti bezejmenných částí. V té první, dvanáctiminutové, se mohutně rozburácí masivní buchar, postuně sycený doprovázený rychlými řezavými hluky. Nevím, čím to je, ale poměrně jednoduše mi desky Merzbow navozují představu tématu. Na této, není problémem vybavit si hned v první části těžké pásové stroje s velkými pilami, jak kácí ubývající stromy pralesa a sebe navíc přivázaného řetězem u jednoho z nich. Masakr všeho živého!


Druhý šestnáctiminutový part se rozjíždí houpavým hučením a kovovými údery, které prostorově přelétají a množstevně nabývají. Všechna elektrická zařízení se více a více rozhoukávají a společnými silami krmí vzrůstající intenzitu hluku. Ten se nedostane na nejdrsnější úroveň, ale je stále oživován a manipulován aby se s pseudo-poruchovým fadeoutem odporoučel.

Pokračujeme dalšími deseti minutami. Ty opět nastolují vládu hlučného všehomíra a psychedelickými plochami varhan Roland. Nepřerušovaný proud proměňovaného zvuku, ke kterému je potřeba mít v malíčku obsluhované nástroje a přístroje, aby nedošlo k neočekávaným prodlevám, neřkuli dírám. Jedině tak může dojít k ovládnutí a zotročení posluchače.

Škoda dvouvteřinových pauz mezi kapitolami. Mezi sousedícími i všemi ostatními na kompaktu. I když kapitoly jsou při pečlivém poslechu odlišné, jednolitý proud by nebyl na škodu. Pokud se rozhodnu vyslechnout dílo celé, předpokládá se, že si vyhradím čas a soustředěně vychutnám. Nu což autor má jiný plán a představu, tak mu do toho nebudu povídat. Energie je stále dostatek, myšleno na obou stranách barikády. Drsnější hluk se zřetelnými elektronickými povlaky. Čtyřka, dvanáct minut.

Kovové zavazbení, nájezd varhan a prodereme se k finále. Ten přijde za devět minut, po jejichž uplynutí musím prohlásit: "Bylo to vydatné! Nejsem přežraný, ani nebyla dodržena zásada jísti do polosyta. Mám plné uši zvuku, plnou hlavu provětraných myšlenek, plnou duši blaha - jsem třičtvrtěsyt!"

firemní promo materiály SOL 154 CD Merzbow "Eucalypse" CD

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama