Merzbow - Scene/Early Computer Works

16. ledna 2009 v 21:32 | obyčejný posluchač
Merzbow - Scene/Early Computer Works (2004, 2CD, Waystyx)
Masami Akita nikdy neměl problém s vydáváním. Ne snad, že bych chtěl stvořit nejrozsáhlejší diskografii světa. Na ruku mu jde spíše nemalý zástup labelů po celém světě. Nikdo z nich není velkovydavatelem, každý přispívá svou troškou do hlukového mlýna. V našem případě je to ruský label Waystyx. Ten si pečlivě vybírá nejen umělce do svého katalogu, ale i velmi vkusně vydává jejich alba. Limitovaná, 100 kusová edice je Vám (spíše byla) nabídnuta ve skládací plastové krabičce, přelepená průhlednou samolepkou, dvěma disky v barevných (kopírka?) uvnitř schovaný plakát vyzývající k bojkotu KFC (KentuckyFriedCruelty.com) - Respekt kuřatům. Nejezte je.

První deska nazvaná jednoduše Scene, byla vydána v 500 kusech i samostatně, rozdělena do čtyř částí, byla nahrána v listopadu 2004 a jednoduše by se dala shrnout jako mixování a kolážování ruchových samplů. Kolážování neprobíhá ani tak na úrovni vrstvení, jako spíše pokládání nálad vedle sebe. Dochází zde k přepestré mozaice mechanizovaných ruchů. Díky osobní zkušenosti s průběžným sledováním nahrávek páně Akity, oblibou jeho nekompromisních abstraktních erupcí z let devadesátých a částečnou znalostí jiných extrémních výtvorů, si dovolím tvrdit, že CD působí dojmem vstřícnosti, dostupnosti tvorby a porozumění mu. Nakolik tomu tak je, však musí posoudit někdo čerstvý, neposkvrněný posluchač.


"Ranné počítačové nahrávky" druhého, jakéhosi bonusového CD této edice, působí svěže. V únoru 1999 byl zřejmě notebook Apple pro hlukového guru neprobádaným nástrojem. Řádí, šílí, přepíná, dráždí stroj i program(y). Syrovostí bych to připodobnil k jeho období osmdesátých let, tehdy však tvořil analogově za pomoci kovů. Prudké střídání sterea, kazy a nečistoty digitální syntézy, jednoduché manipulace efektů. V tomto případě mi nepřipomíná zkušeného, ostříleného pardála elektronické scény, ale nadšeného mladého experimentátora. Oproti jiným takovým, kteří existují ve všech koutech světa, má přece něco navrch - nebojí se jít do neznámých pokusů po hlavě, ztřeštěně to zkusit. Vše s odstupem pěti let (list. 2004) editoval a řádně remasteroval.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama