Merzbow - Coma Berenices/Peace For Animals/Higanbana

16. ledna 2009 v 21:22 | obyčejný posluchač
Merzbow - Coma Berenices (2007, CD, Vivo)
Merzbow - Peace For Animals (2007, CD, QPop)
Merzbow - Higanbana (2007, CD, Vivo)

Pro tentokrát se pokusím shrnout tři desky do jedné recenze. Jednak se mi sešly (2x koupě, 1x výměna) v jedné době, dále proto, že všechny tři vyšly na východoevropských vydavatelstvích (dvě v Polsku, jedna na Ukrajině). Jsou vybaveny obdobným obalem - dvou nebo tří-panelovým digipakem. Zvukový obsah není stejný, ale vychází z obdobného.

Coma Berenices nahrána v lednu 2007. První track nazvaný Žížaly nepřipomíná ani tak Dádu Patrasovou, jako spíše opravdu podzemního živočicha, který kypří hlínu. Pomalým, plíživým pohybem hutně a vydatně přerývá půdu. Co mi ale dlouhý úvod skladby připoměl, je drnčící kytara drone-metalových kapel. Informace se nezmiňují zda byla použita, ale spíše jde o náhodnu. Určitě však Akita našel výraz, kterým se obloukem vrací k době, kdy používal pedálové efekty, jako důkaz obliby (některých) death-grindových kapel v 90. letech. Nahrávka celého alba je příjemně průzračná, obsahuje basové pulsy, svištění elektronických generátorů, manipulace filtrů, atd. Chvílemi připomíná improvizující kapelu, tu metalovou plnost, tu hardcore-techno sypání. (Earth Worms - Dark Stars - Alishan - Silky Feather - Revenge on Humanity)Další kousek Peace For Animals je ze srpna téhož roku, tedy 2007. Podobný průběh, podobné elementy nahrávky tří skladeb na ploše necelých 61 minut. Shrnu-li celek je hlukově burácivý, industriálně narušující, náladu povzbuzující a chvílemi i provokativně fackující. Nevím zda už netrpím halucinačními přeslechy, ale jakobych v průběhu slyšel samply reálných(?) nahrávek. Klid zvířatům! Neposílejte zvířata do války! (Raging Chaos - September - No More Explotation for Animals)


Poslední z trojice - album Higanbana. Opět tři skladby, necelá hodinka. Pestře, bez chvilky nudy přelévající se zvuky štiplavé elektroniky, industriálních poryvů, hlukových výpadů, různě barevných šumů. Vše s umem, dlouholetou znalostí oboru, nadhledem a do jisté míry i pokorou. Z vnějšku do červena laděný obal, uvnitř zadumaný Masami Akita a slípky Ukons s krátkým popiskem o hedvábném peří a účastí se svolením pekla. (Cluster Amarylis - Black Shiny Feather - Path With No End)


Tak ještě malé shrnutí. (Nad)standardně vyprodukované, přesto další desky v nekonečné sérii legendy Merzbow, která nejen, že sílu neztrácí, ale postupně upevňuje své postavení a otevírá se dalším fanouškům. Třeba se mýlím, jsem totiž zaujatý nadšenec. Nemůžete se zplést.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama