Hijokaidan - The Neverending Story Of The King Of Noise

16. ledna 2009 v 19:20 | obyčejný posluchač
Hijokaidan - The Neverending Story Of The King Of Noise (1992, 4CD, Alchemy Records)


Obecnější hodnocení, komentář si ponechám na závěr a přejdu rovnou k pocitům při poslechu.
 • CD1-1/ Opakující se rytmus, chaoticky explodující kytara, výrony nervního křiku.
 • CD1-2/ Opatrný začátek v podobě dráždění kytary, dávivé hulákání, obojí v podání Yoshiyuki "Jojo" Hiroshigeho, decentní volnější bicí, vstupy efektovaného hlasu zpěvačky Junko (kytaristova manželka) a saxofonu.
 • CD1-3/ Prořezávání prostoru vazbící kytarou, vysokými frekvencemi elektroniky a přímo ionizujícím dámským "zpěvem", toť příprava pro vygradování koncertu ve "Slepičárně" z doby dávno minulé, přesně z 18.listopadu 1984 (!!). Zvuk se po krátkém úvodu slije a skončí až fade-outem.
 • CD1-4/ Vysokofrekvenční šustot, úsporné čechrání kytarových strun, hvízdot, pískot. Skladba předkládá hlavně zvuk kytarový, vše ostatní dosti upozaděné.
 • CD1-5/ Neoddiskutovatelný důkaz jak vysoko paní Junko (v té době možná ještě slečna) piští, vazby přijímají hlas mezi sebe až je skoro nemožné jedno od druhého rozlišovat. Hlučné, ostré, kompozitní, nutno poslouchat soustředěně, vnímat, hledat a s vysílením separovat jednotlivé nástoje.
 • CD1-6/ Spolupráce HK (Hijokaidan) s Johnem Duncanem nabízí mírné oživení. Mimo jiné je důkazem, že spolupráce mezi hudebníky je prospěšná. Nahrávka neskýtá jen utrpné feedbackové smrště, ale i elektronické úpravy, čímž je produkce mnohem vyváženější. Sice jednoduše prokouknutelná, posluchačsky vstřícná, ale v rámci celého titulu má své místo i hodnotu.
 • CD2-1/ Skoro syntezátorový úvod elektroniky se pomalu, ale jistě rozrůstá v psychadelickou hlukovou hmotu (jakousi necílenou předzvěst tvorby např. mladších Japonců C.C.C.C.). Díky nevyváženému mixu je nálada bořena hlasovými výpady, které se jako tradičně mísí s poznávacím znamení této hlučné formy - zpětnou vazbou v mnoha podobách.
 • CD2-2/ Pan Hiroshige krátce čitelně předmoduluje a jde se na věc. Obligátní vazbení, hledání nej-? zvuku na kytaře, ultrózní vřeštění. Přestože jsem zvyklý, hlas mě upřímně rozesmívá. To není výsměch, posmívání, ale jakási rozporuplná radost, pocit bezstarostného "šílenství". Nevím jak to lépe popsat. Přestože se dámské hlasové vsuvky vždy náhle a krátce objeví, vyburcují k přemítání a ihned zmizí (jedna z otázek může znít:"Proč ta pipka takhle řve?"). Nálada není ani tak opatrná, jako spíše hledající, řekl bych. Prostě práce s nástrojem, aparaturou, prostorem, to vše hraje. Samo o sobě i jedno s druhým. Na závěr kraťounké zaburácení, cvrčení elekrického "ticha" a třináct minut je v pr....yč.
 • CD2-3/ No Harm - výtečná ukázka nekompromisnosti. Junko ryčí výše než zadřené čerpadlo, solidně podporována výtečně zvládnutou elektronikou a zurčící kytarou. Od přechodu na druhou třetinu skladby dojde k mírné oblevě, ovšem nenechte se mýlit, jen na chvíli. Junko nabere dech a sílu a v duetu s kytaristou na vás vyplivou kbelík pocitů.
 • CD3-1/ Šumící napětí ve vzduchu, brum, vazba - prolnutí, nabuzení, spojení v pevný tvar a ..... HRRR! Dobrá práce s efekty, nevyčuhující křik. Velmi vyvážená produkce. Skladba by mohla býti jednou z určujících pro další vývoj noise. Čím je však pro mě tato skladba určitě? Jednou z mála, kdy je kapela schopna vytvořit dobrý noise ve složení s klasickými nástroji. Více než povedená půlhodinka, kdy je opravdu co poslouchat!
 • CD3-2/ Drsná kytara - jen vzdušný harsh zvuk kombinovaný s distortovaným hlasem. Přelévání zvukové matérie. Na zhruba sedmé minutě přijde prudký náběh bicích, hlasů, chaosu. Působivé! Pokud skladba předešlá nastínila podstatu "noise", tato je dozajista o škatulce "noise core". Neutuchající porce energie po celých dvacet minut.
 • CD4-1/ Pětiminutové pištění, sténání, trápení elektrických hadů, z podřádu feedbackus. Nic víc, nic míň. Nepříjemné v dobrém slova smyslu.
 • CD4-2/ Představte si, manželskou hádku, vsugerovanou nám z filmů a knih. Muž se snaží argumentovat, ba i hlas zvýší, ovšem manželka ho bezostyšně převálcuje, ne tak protiargumenty, jako křikem. Tak začíná poslední skladba (opět živá) tohoto vynikajícího 4-CD boxu. Je neskutečné, nepředstavitelné, že dáma je k neutahání a nepoleví ani v mírnější sekvenci kolem desáté minuty. "Manžel" se marně pokouší kolem minuty sedmnácté cosi dotknout, vše je ale marné. Frenetický řev a hysterický pláč má svou pravdu, kdo by přiléval olej do ohně? Před 30. minutou se "manželka" jakousi záhadou zasekne a dovětek vykonají bicí (stojí za povšimnutí v celé skladbě) doprovázené sténající elektronikou a kvílící kytarou. Jedná se o koncertní záznam z 13. června 1992. Jen s velkými obtížemi si představuji takto podaný výkon. Ovšem kvalitní záznam nelže! Stalo se! Jediná vada na kráse? Že jsem nebyl u toho!

Hijokaidan toť klasika! Lze o tom pochybovat, ale nelze jim upřít výsledky a jednu důležitou věc - zkusili to. Mnoho věcí zřejmě ve své době nemysleli tak, jak udělali. Jejich noise má jiné kořeny. Za pomoci hlasů, kytary, elektroniky, saxofonu a bicích nastavili laťku dosti vysoko. Nasávali a přetavili improvizovanou hudbu, dali jí extrémní podobu použitím různých elementů. Kytarista Jojo Hiroshige je aktivní dodnes, na kytaře stále hledá, experimentuje, spolupracuje, dále vede stěžejní vydavatelství Alchemy Records. Elektronická sekce (Toshiji Mikawa a Fumio Kosakai) stvořila ikonu "Japanoise" Incapacitants. Ti jdou se svým harsh noise v duchu své mateřské kapely - podávají jej stejně neučesaný a cíleně přeextremizovaný. Paní Junko Hiroshigeová je rovněž zastoupena na různých titulech a to nejen svých, ale i kolaboračních. Jak je krásné s odstupem času hodnotit a porovnávat.

RadeK.K.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kiki kiki | 16. ledna 2009 v 19:55 | Reagovat

Ahoj!!! Rád/a fotíš??? jeslti jo tak to je tvoje příležitost pro tebe jak se stát pravým fotografem!!! A co proto musíš udělat?? Stačí se jen zaregistrovat na mém blogu www.fotograf1.blog.cz a poslat mi přihlášku na e-mail který najdeš na blogu!!!

Těším se na tvou registraci!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama