Boredoms - Seadrum/House of Sun

16. ledna 2009 v 20:16 | obyčejný posluchač
Boredoms - Seadrum/House of Sun (2005, CD, Warner Music Japan)

Pokud tyto excentrické Žaponce neznáte, mějte se na pozoru! Jejich diskografie je relativně rozsáhlá, ovšem není v podstatě titulu, který by Vás nepřekvapil. Ani zde tomu není jinak. Obrázek o tom, co Boredoms produkují za muziku si nejlépe uděláte po poslechu a nastudování co nejvíce nahrávek a doplňte zážitkem jejich živého vystoupení. Já se Vám pokusím představit tuhle fošnu.


Seadrum vykazuje délku 23 minut. Z úvodu není jasné zda jde o pouhopouhé rozcvičení hlasu, nebo vysamplovaný zpěv jakési zapomenuté jazzové zpěvačky. Po minutě půl se plynně přidají bicí, vířící v jakémsi etnickém duchu, na minutě čtvrté je vše doplněno klavírem a klávesami v barvě harfy. Hlasy se vynořují, proplétají a zase ztrácí. I přes občasné rovnější jazzové hraní, bychom mohli slyšené nazvat intenzivním rozhozeným art rockem s jazzovými náladami. Perfektně zvládnutá parodie (?) s různými stupni a úrovněmi gradování. Po dvanácté minutě se celek akademicky a jaksi na povel uklidní, aby zas a znova a zas a znovu zešílel. Vše uzavře cca. dvouminutová coda romantického klavíru s několika upomínkami nálad zpěvu.

Druhá strana 'parodicky pojatého, megalomanského' singlu (pokud vše dobře chápu, he he) byla nazvána House of Sun. Úvodní sitár se snaží navodit atmosféru pro... pro co? Lze vůbec něco očekávat? Pokud ano tak dozajista nějakou kulišárnu. Nezapomeňte, posloucháte Boredoms! Buďte ve střehu! Sitár se pozvolna mísí s plochami kláves, se sólující kytarou. Kupodivu až do konce nic mantrickou skladbu nezničí, tak si ji dáme znovu. A tentokráte bez zbytečných obav.

Že Vás to vůbec nepřekvapilo? Mě ano! Mám naposloucháno pár desek a mám za sebou i koncertní zkušenost, takže vím co tato "superskupina" dokáže. Překvapením je také fakt, že je tahle recenze v Hlukavce.

RadeK.K.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lovesimska Lovesimska | Web | 16. ledna 2009 v 20:17 | Reagovat

ahoj hezky píšeš kuk na můj blog pls.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama